Pratik Yaşamanın Önemi!

Günümüz dünyasında oldukça yoğun bir yaşam sürüyoruz. Benim yaşantımda, en başta işim ve ailem olmak üzere, hobilerim, internet ve bilgisayar teknolojileri, merak ettiğim, öğrenmek istediğim onlarca konu, arkadaşlarım ve aktivitelerim gibi bir çok konu başlığı yer alıyor. Bunların detaylarına girince ortaya çıkan tabloda bazen yorgun düşüyorum. Ama bu hiç bir zaman şikayetçi olmadığım bir yorgunluk. Bana yaşam enerjisi veren, ayakta tutan, beynimin hakkını vermemi sağlayan, olgunlaştıran, daha değerli bir insan olduğumu hissettiren unsurlar bunlar ve benim en önemli varlıklarım.

Tüm bunlara baktığım zaman ortaya çıkan tabloda çok önemli bir detay çok sağlam bir şekilde gözüme batıyor. Verimlilik! Vazgeçemediğim tüm bu yaşam maddelerimden maksimum seviyede fayda ve huzur sağlayabilmek için her geçen gün daha fazla verimli olmak zorunda hissediyorum kendimi. Kaizen anlayışı ile ufak ama sürekli gelişimler içinde olmalıyım. Sonra bir diğer önemli unsurun farkına varıyorum. Pratik olmanın, pratik yaşamanın önemine. Çok fazla detaylara girdiğimi farkediyorum bazen. Örneğin bu blogu kurduktan sonra hiç fikir sahibi olmadığım “php” diline merak saldım. Bu blogu daha güzel, daha etkili yapabilmek adına. Sonra kendimi sayfalarca php dokümanlarını okurken buldum. Ve şimdi farkediyorum ki ben bir programcı olmayacağım, dile hakim olmak zorunda değilim ve artık kabaca öğrendiğim mantıkla biraz inceleyerek sitemi bu hale getirebildim. Zaten benim için içerik önemliydi, detaylar 2. planda.

İşte artık hayatımız pratik olmayı gerektiriyor. İş yerinde, sürekli kullandığınız bir alet için 3 adım fazla atıyorsanız, kayıptasınız demektir. Onu yanıbaşınıza almalısınız, ya da çok ender kullandığınız ya da hiç kullanmadığınız gereçler etrafınızı kaplayıp aradıklarınızı bulmanızı engelliyorsa yine kayıptasınız. Hemen 5S yapın!

Elimde her biri yüzlerce sayfayı bulan belki yüzlerce farklı konuda kaynaklar var. Bazı bilgisayar dergilerine, bilimsel dergilere aboneyim. Her yerim bilgi ile dolu ve artık benim için önemli sayfaları, daha sonra erişmek isteyebileceklerimi indeksliyorum, daha sonra aradığımı kolayca bulabileyim diye. Hayatımdaki tüm detayları öncelik ve önem sırasına koyuyorum ki sonra zaman katilleri gelip onları yok etmesin diye.

Her yerde pratik olmalıyız, hızlı balık olmalıyız, artık küçük ama çok hızlı şirketler kolayca büyük ve hantal şirketleri piyasada geride bırakabiliyor. Artık hızlı düşünen, proaktif olan, hızla eyleme geçebilen, pratik insanlar kazanıyor çağımızda.

Şimdi bedenimizde ve ruhumuzda biriken tüm toksinleri, bize miskinlik, tembellik yayan tüm hallerimizi söküp atmalıyız. Şu kısacık yaşadığımız bu hayatta, günlerimizi, zamanımızı anlamlandırmalı ve coşkuyla yaşamalıyız. Ben bugüne kadar bu konularda çok hata yaptım ama yaşamda hata diye birşey olmadığına, sadece öğrenme ve ders alma olduğuna inanan ben, bazen çokça tekrarladığım bu dersler sayesinde pratik ve güçlü bir yaşama merhaba diyorum. Ve sizi de davet ediyorum.

, , ,

2 Responses to Pratik Yaşamanın Önemi!

  1. Muge Cerman December 25, 2009 at 9:15 am #

    Üstadım;
    Blogun hayırlı uğurlu olsun, okurun bol olsun. Görüntüsü de, içeriği de içimi açtı sabah sabah, teşekkürler yazdığın ve paylaştığın için.

  2. Deniz İlbaylı December 25, 2009 at 11:51 pm #

    Desteğiniz için çok teşekkür ederim Müge Hanım. Bu sitenin planladığım yönde olgunlaşması benim için önemli. İnanıyorum ki günden güne daha iyi olacaktır.