Entropi (Düzensizlik Enerjisi)

Mühendislik eğitimim sırasında zihnimi en fazla meşgul eden, beni üzerinde en fazla düşündüren kavramlardan biri de “Entropi” konusu idi. Çok kabaca düzensizlik anlamına gelen bu kavramın aslında sadece Termodinamik bilimi ile ilgili olmayıp, sosyal bilimlerin de bir konusu ve sorunu olduğunu bizzat yaşayarak öğrendim. Entropi canlı bir varlıkmışçasına her yerde, hayatımızın her alanında kendini gösteriyor. Hatta bedenimizde bile. Bu konu üzerinde hep çokça düşünmüş biri olarak, örnekler vermek istiyorum.

Herşeyin aslında bir enerji titreşimi olduğunu biliyoruz. Sevgi, nefret gibi duygular, yediğimiz maddeler, oturduğumuz koltuk, kısaca her şey birer enerji. Düzensizlik de bir enerji ve eğer bu enerji kontrol altına alınmazsa büyüme ve yayılma eğilimi içerisine giriveriyor. Bedenimizi örnek verelim. Sürekli şikayet ettiğimiz kilo alma problemimiz, yaşlandığımızı hissetmemiz, aslında entropinin kendini gösterme belirtileri. Spor yapmadan yaşanılan, dengeli beslenilmeyen, stres altında ezildiğimiz bir hayata izin vererek bedenimizi entropi canavarının eline teslim etmiş oluyoruz. Miskinleşmeye, her şeyden sıkılmaya başlıyoruz, yaşam coşkumuz sönüyor. Entropi bedenimizde maksimum seviyeye ulaştığında ise yaşam sona eriyor.

Diğer bir örnek ise yaşadığımız , çalıştığımız mekanlar. İş yerinde masamı kontrol altında tutup, toparlamazsam, gördüğüm manzara beni her defasında kızdırıyor. Çünkü o masa hemen darmadağın olma eğilimine giriveriyor. Bu yüzden bu enerji ile, yaşadığımız evlerde, zihinlerimizde, bilgisayarlarımızda ve bedenlerimizde, kısaca her yerde baş etmek durumundayız. Hayatımız ve sahip olduklarımız kendi hallerine bırakılmayacak kadar değerli. Zihinlerimize her düşüncenin girmemesine dikkat etmeliyiz. Çünkü düşüncelerimiz en başta, bizim yaşam merkezimizin giriş kapısı. Evlerimizi, mekanlarımızı güvenlikli tutup zihinlerimizi bu konuda kendi haline bırakamayız. Yaşamlarımızda sorumluluk almak, düşünmek zorundayız. Bizi sürekli bir şeylerle oyalayan bu çağda, kendi başımıza kalabileceğimiz anlar oluşturmalıyız. Entropinin bizi ele geçirmesine izin vermemeliyiz. Sahip olduğumuz büyük gücün her an farkında olarak yaşamalı ve onu en doğru şekilde kullanmalıyız.

, , , ,

One Response to Entropi (Düzensizlik Enerjisi)

  1. ipek aral kişioğlu January 24, 2010 at 10:44 pm #

    Entropi dev bir problem ve duygusal kontrolsüzlük bana göre giriş kapısı. Her anlamda kalabalığı sevip duygusal olarak dengeli kalmak ip cambazı olmak gibi birşey…