Bir Hediyenin Düşündürdükleri

“Antikythera Düzeneği”

Göktaşı’nın bana hediyesi, bu önemli, değerli ve gizemli düzenek. Kendisi içinden gelerek böyle bir şeyi aramış bulmuş. Tesadüflere asla inanmayan ben Deniz, yine bunun da bir anlamı olduğunu düşünerek başladım okumaya, düşünmeye, aramaya. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum emeği ve düşüncesi için.

Bu ilginç mekanizmayı daha önce görmemiştim. İnternet’ten araştırdım. Madem Göktaşı’nın içinden böyle bir şey geldi ve belki yüz binlerce şey arasından bunu buldu. O zaman ben de bunun içinde yatan mesajı bulmaya karar verdim ve işte bulduklarım:

– Bu alet, içinde 30 kadar dişlinin bulunduğu ve gezegenlerin, yıldızların hareketlerini incelemeye yarayan çok zekice hesaplanmış bir mekanizma. Ya da belki de mekanik bir bilgisayar. Aynı zamanda bir takvim de sayılır.

Bugünlerde zaman yönetimi ile sorunlar yaşıyorum. Çok fazla ilgimi çeken konu, işlerim, hobilerim, meraklarım var. Bunların birer yıldız, gezegen olduğunu düşünürsem, bu düzenek bana diyor ki: ” Hey Deniz, farkındalık içinde ol, etrafında dönüp duran şeylere bak, dünyana bak! Zaman akıp geçiyor, takvim ilerliyor, neler sana faydalı neler faydasız bul onları. Çıkar yaşam yörüngenden! ”

– Uzunca bir süredir kendimle uğraşıyorum. Ve hep kaç tane baskın yeteneğim olduğu konusunda merak içinde olmuşumdur. Şimdi bu düzeneğe bakıyorum 30 adet dişli ile oluşturulmuş ve bana göre bu dişlilerin her biri bu düzeneğin yetenekleri. Ama buradaki kritik konu, bu dişlilerin yerleştirilme şekilleri ve boyutları. Tüm bunlar öyle bir zeka ile hesaplanmış ki! Tüm bu gezegenlerin, yıldızların hareketini takip ettiriyor. Bu da demek oluyor ki ben de yeteneklerim konusunda daha bir çaba göstermeliyim, onları doğru kullanmalı ve hayatıma doğru yerleştirmeliyim. Böylece yörüngemde dolanan hedefleri, merakları, ilerlemeleri doğru şekilde takip edebileyim. Matematik benim yeteneklerim arasında ise onu ne kadar gerçek anlamda kullanıyorum mesela? Hayatımdaki dişliler arasında nerede?

– Bu bir düzenek. Yani belli bir amaca yönelik olarak, çok önemli bilgiler ışığında oluşturulmuş, planlanmış bir mekanizma. Peki benim hayatıma bir düzenek olarak bakarsam, hangi amaca hizmet ediyor, hangi bilgiler ışığında çalışıyor, ne kadar planlı, dışarıdan bakıldığında ne kadar sistematik! Gibi sorular sorduyor bana bu mekanizma. Yoksa tam olarak hangi amaç için çalıştığını bilmeden sürekli dönüp duran, dişlileri aşınmaya başlamış bir düzenek miyim?

– Bu mekanizmanın denizin derinliklerinde bulunması da ilginç. Demek ki kendi derinliklerimde bulmam gereken önemli gizemler var. Aramaya devam etmeliyim. Adımı hep çok sevmişimdir zaten. Hep denizler gibi yaşamayı hayal etmişimdir. Çooook derin ve tehlikeli ama bazen de sığ, çocuklar gelip oynayabilsin diye. Tabii düzenek bir gemi ile beraber batmış, bu yüzden içimde bir yerlerde batan şeylerin içinde aramalıyım onu.

İşte bak ne yaptın Nurcan! Zaten hayatımda bir sürü soru işareti vardı, şimdi bunlar da eklendi. Ama iyi yaptın, çok mutlu oldum sürprizin ile. Sorular benim için hava, su gibi şeyler, ben onlarla besleniyorum. Teşekkür ederim…

Göktaşı’nın bana hediyesi  işte burada duruyor:  http://fezamen.com/2010/06/deniz-ilbaylinin-gokcismi/

One Response to Bir Hediyenin Düşündürdükleri

  1. Nurcan Örtügen Gök June 27, 2010 at 10:25 pm #

    Deniz’e denizden gelen bir makine 🙂 Yüreğine sağlık bu güzel paylaşım için.

Translate »