Fuarda Öğrencilere Tavsiyeler

12-17 Ekim 2010 Tarihleri arasında, İstanbul Expo Center’da TATEF 2010 uluslararası metal işleme ve teknolojileri fuarı gerçekleşecek. Sektördeki en ciddi ve en önemli bu fuar gerçekten çok heyecan verici. Zira konu ile ilgili tüm firmaları, teknik insanları, makineleri/CNC tezgahları, CAD/CAM yazılımlarını, kesici takım firmalarını, ve diğer tüm branşları aynı yerde ziyaret etmek, yeni teknolojileri sıcak sıcak tecrübe etmek, sektörden haberdar olmak söz konusu oluyor. Bizler için ise aynı zamanda tüm dostları birarada görmek, sohbet etmek fırsatı oluşturuyor. Ayrıca nerdeyse bir hafta boyunca binlerce insan ile tanışma, yeni şeyler öğrenme fırsatını yakalıyoruz. Çok yoğun ve yorucu geçiyor ama gerçekten buna değiyor.

İşte bu süreç boyunca zaman zaman aklıma gelen önemli bir konuyu burada yeri gelmişken paylaşmak istiyorum. Bu tarz teknik fuarlar belirttiğim gibi çok önemli fırsatlar ve kısıtlı bu zaman diliminde verimli olabilmek, maksimum faydayı elde edebilmek gerçekten önemli. Özellikle bu sektöre ilgi duyan tüm öğrenciler için de kendilerine hedefler koymak açısından , sektörü anlamak, farkındalık yaratmak açılarından da oldukça faydalı. Ama katılımcı olarak bulunduğumuz bir çok fuarda tecrübe ettik ki öğrenciler zaman zaman fuarlarda istenmeyen ziyaretçi konumuna düşebiliyorlar. Bunun en önemli nedeni büyük kalabalıklar halinde, amaçsız bir şekilde standları ve yetkilileri uzunca bir süre meşgul etmeleri ve  birbirleriyle yarışırcasına amaçsızca broşür, teknik katalog toplamaları. Şimdi madde madde tavsiyelerde bulunmak istiyorum, bu tarz fuarlarda kazan-kazan yaklaşımı ile en yüksek verimliliği ve faydayı yakalayabilmek adına:

1-) Ziyareti gerçekleştirmeden önce fuarın konusu ve katılımcılar hakkında bilgi toplamak, notlar almak ziyaret süresince verimliliği oldukça artıracaktır.

2-)Ziyaretten önce toplanılan bu bilgiler ışığında, ilgi duyulan alanlar ile ilgili sorular oluşturmak,düşünmek ve bunları ziyaret sırasında ilgili firma yetkilileri ile paylaşmak çok net bir fayda getirecek, zamanı her iki taraf açısından daha verimli yapacaktır.

3-) Teknik broşürler önemli bilgiler içeren değerli evraklardır. Ama tecrübeler göstermektedir ki fuar süresince rastgele, belirli bir amaç edinmeden toplanan onlarca broşür daha sonra incelenmeden çöpe atılabilmekte ve bu durum maddi-manevi verimsizliklere, kayıplara yol açmaktadır. Bu yüzden önceden yapılan hazırlık ve bilinçlenme neticesinde, gerçekten ilgi duyulan alanlara yönelik broşürlerin toplanması verimliliği artıracaktır.

4-)Fuarlar bilim ve iş insanları için önemli bağlantılar, satış potansiyelleri içeren, ciddi hazırlıklar ve çalışmalar neticesinde oluşturulan organizasyonlardır. Bu süre boyunca katılımcılar mümkün mertebe az ve net olarak meşgul edilmelidir. Aksi durumda ciddi irtibat kayıpları ortaya çıkabilmektedir.

5-)Yanınızda bir not defteri ve kalem ile fuarı gezmek yine verimliliğinize oldukça büyük katkı yapacaktır. Bu süre boyunca önceden aldığınız notlar ile kendinizi etkin olarak yönetebilir, ayrıca fuar sırasında edindiğiniz yüzlerce bilginin uçup gitmesini engellemiş olursunuz. Bu bilgiler ileride mutlaka çok işinize yarayacaktır.

6-)Özellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrenciler için bir diğer önemli fırsat, kendi geleceklerini planlamak, nasıl bir kariyer yapacaklarını anlamak adına bu fuarları fırsat olarak değerlendirmelidirler. Sorularını bu kapsamda hazırlayıp, katılımcı teknik insanlardan bilgi almalıdırlar. Bir firmaya iş başvurusunda bulunmak için harika bir fırsat olabilir bu tip fuarlar. Bu yüzden ben bu kategorideki öğrencilerin yerinde olsam çok alakasız ve salaş bir kıyafet ile gelmezdim fuara. Bu da bir imaj meselesidir.

7-)Öğrencilere yine başka bir tavsiyem fuara hafta içi gelmeleri. Zira çalışan insanlar izin alamadıkları için genelde haftasonu gelmeyi tercih ediyorlar ve bu da haftasonu fuarın oldukça aşırı bir şekilde kalabalık olmasına yol açmaktadır. Yukarıda bahsettiğim tüm faydalar açısından, öğrencilerin hafta içi ziyaretleri katılım verimliliğini dengeleyecektir.

8-)Üniversitelerin ilgili bölümlerine (makina, mekatronik,bilgisayar,elektrik,elektronik) yeni başlamış olan öğrenciler ayrıca hangi alana yönelmek isteyeceklerine de karar verip, ilerde o doğrultuda ders ve bölüm tercihleri yapabileceklerdir. Üniversiteye hazırlanan öğrenciler de hangi bölümde okumak istediklerine karar verebilecek fırsatları bulacaklardır.

9-)Fuar oldukça büyük bir alana yayılmıştır. Bu yüzden önceden hazırlık yapılıp, salonlar ve katılımcı firmalar incelenmediğinde, fuar sırasında belki de sizin için önemli olan bir konuyu gözden kaçırma riskini almış olacaksınız. Bu yüzden katılımcıları ve fuarda hangi adreste bulunduklarını fuar defterinize not almanızı tavsiye ederim. Böylece fuarda bilinçli bir şekilde nokta atışı firmaların yerlerini bulup, ilgili sorularınızı paylaşabilirsiniz.

İşte bu gibi öneriler doğrultusunda bilinçli, farkındalığını en üst seviyede oluşturmuş ziyaretçiler bu tip fuarların herkes açısından çok daha verimli geçmesini, bu durumdan herkesin kazançlı çıkmasını sağlamış olacaklardır.

Şimdiden dikkate aldığınız için teşekkür eder, bu fuardan en yüksek faydaları elde etmenizi dilerim.

,

Comments are closed.
Translate »