Paradigma neden önemli?

Geçenlerde Fazıl Say ve arabesk müzik ile ilgili söyledikleri çokça tartışıldı her yerde. Buradan yola çıkarak ben de aklımdan geçenleri dışa vurmak istedim.

“Empati” kitabını okuyanlar ya da  “Push” filmini izleyenler bilirler. Bu kitapta veya filmde bazı özel güçleri olan insanlardan bahsedilir. İnsanın zihnine hükmeden, geleceği gören gibi. Sonra günümüzde bazı üst düzeyde bilinç kazanmış insanların, ülkelerin, bu tip güçleri kendi menfaatlerine kullandıklarını düşünürüm. Zamanında Rusya, Amerika gibi ülkeler bu güçleri istihbarat birimleri içerisinde kullanmışlar da. Sonra dönüp ülkemize bakıyorum. Halimiz gerçekten tam bir arabesk! Ben sadece müzik çerçevesinde kalmıyorum, her alanda bu böyle. Bunu bazı gizli güçler mi yapıyor bilemiyorum ama onlara gerek kalmadan en büyük zararı biz kendi kendimize veriyoruz zaten.

Artık sosyal medya var, her şey değişiyor hızla. Sosyal medyayı değişik açılardan izlediğimde aslında bu ülke insanının neye önem verdiğini, neleri aklından geçirdiğini, zamanını neler ile doldurduğunu gözlemleyebiliyorsunuz. En çok beğeni alan paylaşımlar küfür ve cinsel içerik ile dolu, argo en üst seviyelerde, bilimsel yazılar öylece sahipsiz kalıyor, sıkıcı geliyor belki. Sürekli popülerizm adına insanlara zehir aşılanıyor, beyinleri bükülüyor medya denen güç aracılığı ile. “Fatmagül’ün suçu ne?” dizisindeki tecavüz sahnesi tüm sitelerde tıklanma rekorları kırıyor. Ama bilimsel alandaki bir başarımız sadece akademik alanda paylaşılıyor. İnsanlar sürekli televizyon başında abuk subuk diziler ve içindeki karakterler ile meşgul ediliyor. Nerede bir acı var, dert var, dram var ülkece onu izliyoruz. Tamam bu hayatın içinde olan şeyler bunlar ama sürekli buna odaklanmak bizleri daha da acınacak hale getiriyor.

İşte Fazıl Say bence bu noktada haklıydı. Bir ülkeyi oluşturan toplum, eğer belirli bir bilinç seviyesinde değilse, eğitim seviyesi düşükse o zaman bu insanların kaderi bir takım güçlerin eline geçiyor. Onlara arabesk verirseniz, bu kültür gelişiyor, besleniyor, popüler hale geliyor ve bu bir döngü olarak devam ediyor. Arabesk müziği ben neden sevmem çünkü ben hayatın içindeki acı yönleri, dramları, üzüntüleri kabul etmekle beraber, hayata pozitif bakmayı tercih ediyorum. Bana enerji veren, motive eden, bilgilendiren, geliştiren her türlü düşünce benim için değerlidir. İstiyorum ki artık bu ülkedeki paradigma değişsin. İnsanlar bilime değer versin, eğitim seviyeleri GERÇEKTEN yükselsin. Bu ülkede yol yapmak, baraj yapmak, açılışta bulunmak, her şehire üniversite açmak artık yüksek başarı olarak görünmesin! Unutmayalım ki dünya, Marsa gönderdikleri robotların teknolojilerini nasıl geliştirebileceklerini konuşurken, bizler burada içinden bir tane uluslarası makelenin çok zor çıktığı üniversiteleri sayı ile değerlendiriyoruz. En kötüsü de bu hikayeye inanıyoruz.

Bir insan aklından neleri geçirirse, hayatına onları doldurur. Niyetimiz ne ise onu yaşarız. Bu yüzden bence de artık arabeskçe yaşamamalıyız. Artık internet var, bunu tüm ülke çapında okullara nasıl götürürüz, nasıl öğrencilerin bundan en üst seviyede faydalanabileceğini konuşmalıyız. Sürekli bir korku kültürü aşılanıyor insanlara, sürekli yasaklar konuluyor, konuşmak, eleştirmek, düşündüğünü söyleyebilmek bu ülkede cesurca eylemler ne yazık ki! Herkes sürekli bir taraf olmak zorunda, halbuki ünlü düşünürler, filozoflar, insanı sınırları olmayan bir çemberin merkezi olarak tanımlamışken. Tehditler her düzeyde, her alanda havalarda uçuşuyor. İnsanlar makamlar için her şeylerinden tavizler verebiliyor ne yazık ki!

Unutmayalım ki bu ülkeden daha doğru düzgün tek bir uluslarası marka çıkmamış! Halen kendi adımızla bir otomobil üretememişiz! Bunları G.Kore, Çin gibi ülkeler nasıl yapmış bunları tartışmalıyız televizyonlarda saatlerce. İnsanlarımız bunları izlemeli Fatmagüllerin yerine. Üstlerine neler düşüyor bilmeli. Bu ülkede neden klasik müzik dinlenmiyor, bunu da konuşmalıyız. İnsanlara sevdirmeliyiz. Populerizm denen şeyin kirli, basit ve tehlikeli olduğunun farkına varmalıyız.

Ülkece paradigma değiştirmeliyiz. Bunu ben, Ahmet, Mehmet, Ayşe, Pınar yapmalı. Zamanımız değerli, bu ülke değerli, gelecek nesillerimiz önemli. Hiç olmazsa onlar için yapmalıyız. Bunu biz yapmazsak, inanın birileri bizlerin zihinlerini bükmeye ve yaptırmak istediklerini kuzu kuzu yaptırmaya devam edecekler.

, ,

Comments are closed.
Translate »