İstikrar

Başarının, seçilmiş ve bilinçli olarak edinilmiş alışkanlıkların getirdiği beklenen bir sonuç olduğunu düşünürüm hep. Bir insan belli bir takım hedefleri başarmak istiyorsa, gerçekten belli bir takım alışkanlıkları kazanmak ve bunda istikrarı sağlamak zorunda. Sağlıklı ve zinde yaşama hedefi için dengeli beslenmek, spor yapmak ve zihnimizi beslemek zorundayız, hem de istikrarlı bir şekilde. Bilgi seviyemizi artırmak için sürekli okumalı, araştırmalar yapmalıyız. Yaşamımızın parlaması için, onu alışkanlıklarımızla parlatmak zorundayız.

Ara ara oturup hayatımızı analiz etmeliyiz, neleri alışkanlık haline getirmişiz diye. Bu bir yabani otmuşcasına rastgele ortaya çıkan bir unsur mu? Yoksa biz mi seçtik? Peki bu küçük alışkanlık bize ne getiriyor? Hayatımızdaki neyi daha iyi veya daha kötü yapıyor? Bu soruları belli aralıklarla kendimize sormalıyız diye düşünüyorum. Bize zarar veren alışkanlıklardan vazgeçmek zorundayız. Kökü ne kadar güçlü olursa olsun. Yaşam bir bahçeyse, o bahçenin güzelliği ona ne kadar iyi baktığımızla alakalı. Bir bilgisayar programıysa, o programı oluşturan satırların ne kadar özenerek yazıldığına bağlı. Rastgele yazılmış bir program rastgele sonuçlar verecek ve belki de hiç çalışmayacaktır. Yaşamı bir proje olarak ele alıp, ona istikrarlı bir şekilde sahip çıkmadıkça, yaşamımız ancak bir yaban otuymuşcasına rastgele hale gelecektir. Bunun olmasını kim ister bilemiyorum!

Küçük veya büyük, bir eylemi uzun yıllar boyunca bırakmadan, sebat göstererek devam ettiren insanlara hayranlık duyuyorum. Yıllarca aynı gün ve saatte yürüyüş yapanlar, aynı periyotlarda kan verenler, kitap okumayı bir rutin yapanlar, belli başlı hobilelerle kendini zenginleştirenler, büyük bir disiplin ile aynı saatte yatıp aynı saatte kalkanlar, kendine koyduğu hedefleri asla unutmayıp, onların hangi aşamalarda olduğunu sürekli kontrol edenler, zamanın ne büyük bir değer olduğunu bilerek yaşayanlar.

Farkında olarak veya olmayarak edindiğimiz tüm alışkanlıklarımız aslında yaşam kalitemizi belirliyor. Başarıyı getiren de, usanmadan, pes etmeden, büyük bir disiplin ile tekrar ettirdiğimiz irili ufaklı eylemlerimiz oluyor. Gelişigüzel yaşanan bir hayat gelişigüzel sonuçlar getiriyor. Yaşamın entropisinin hızla artmasına, motivasyonun düşmesine, mutsuz olmamıza sebep oluyor.

,

Comments are closed.
Translate »