candle

Geceler

 

Geceleri hep çok sevdim…

Hani çocuklar çadırları çok sever, içine girer orada huzur bulurlar evin içinde. İşte geceler de benim çadırım gibidir. Sanki zaman durur, tüm evrenin orkestra şefi olurum gecenin sessizliğinde. Gece şarkılarım vardır kulağımda, gelmeleri gerektiği sırada gelirler birer birer.

Kitaplarım ve koca bir fincan kahve vardır mutlaka yanımda. Sörf yapar gibi gezinir dururum sayfalarda. Harika bir tadı vardır gecelerin.

Küçük prens olurum kendi gezegenimde…
Şarja takılmış Iphone olur, dolarım…
Yazar olur, yazarım…
Dans edeceğim varsa ederim.
Eğitimini tamamlamış Harry Potter olurum.
Çok sihirlidir geceler…
Dua eder, dilek diler, şarkılar söylerim.
Bağıra bağıra söylerim hem de, kimseler duymaz.
Dedim ya sihirlidir geceler.

Huzur gerçekten en büyük zenginlik. Huzurunuz varsa gerçekten yaşıyorsunuzdur. Huzur o kadar çok şeyi kapsar ki…
Sağlık, mutluluk, zenginlik, özgürlük, barış, kendin olma vardır huzurun içinde. Biri giderse kaçar huzur da bir yerlere.
An bu yüzden çok değerlidir. Huzura sahip çıkmak, onu beslemek, kıymetini bilmek önemlidir. İnsanın içine gireceği bir çadırdır huzur. Fermuarı çekersin, senin için ne önemli ise, ne iyi geliyorsa alırsın yanına ve kalırsın bir süre öylece. Yaşarsın gerçekten, insan olursun, fabrika ayarlarına dönersin. Çok iyi gelir, en iyi ilaçtır o.
O çadırdır seni eşsiz yapan, sana özgüdür şekli, ne olduğu, nerede olduğu.

Oradan çıkınca bilirsin ki yine kaba saba, bencil insanların olduğu, bombaların patlatıldığı, çocukların öldüğü, insanların şu kısacık hayatta dünyayı bir türlü paylaşamadığı, iğrenç bir dünyaya girmek zorunda kalırsın.

Yine bilirsin ki huzur dışarıdan değil, kendi içinden gelir, senden gelir. O içine girdiğin çadırdan gelir. Hiç olmazsa dersin, ben iyi olayım, ufacık bir mum ışığı olup aydınlatayım kendi alanımı dersin. Belki her yere yayılır bu mum ışıkları ve her yer aydınlanmaya başlar dersin. Ben bu mum ışıklarını görüyorum. Kendi çadırlarına girip, beslenen ve besleyen güzel insanlar görüyorum. Eşsizliklerini öyle güzel sergiliyorlar, öyle güzel yayılıyorlar ki… Umut veriyorlar, kuvvet veriyorlar.

Çadırcı olmak istiyorum artık. Farklı şekillerde, farklı renklerde, ölçülerde çadırlar var her yerde, göstermek istiyorum. İçine girince yıldızların belirdiği, her şeyin samanyolu kadar güzel göründüğü çadırlar sunmak istiyorum.

Geceler böyle bir şey işte…

Resmin kaynağı: Doopnooper

Deniz İlbaylı

, ,

Comments are closed.
Translate »