Fotoğrafçılık


"Bir fotoğraf bin kelimeye bedeldir." derler, buna kesinlikle katılıyorum. Kelimelerle aktarmakta zorlanacağınız bir duyguyu, bir fotoğraf ile yansıtabilirsiniz. Sizin için özel olan anıları günlüğünüze yazabilirsiniz ama çektiğiniz bir fotoğraf tüm o anın heyecanını, etkisini ve güzelliğini o fotoğrafa her baktığınızda yeniden yaşamanızı sağlayacaktır.

Fotoğraf makinamı her elime aldığımda dünyaya farklı bir gözle bakmaya başlıyorum. Her açı, her detay, her görünüş farklı anlamlar içermeye, farklı hikayeler anlatmaya başlıyor. Fotoğraf çekerken tamamen anda kalıyorum. Artık bakmıyor, gerçekten görüyorum. Zihin, beden, duygu ve ruh hepsi devreye giriyor sanki, işbirliği yapıyor.  

İşte bu yüzden seviyorum fotoğraf çekmeyi, anları yakalamayı, anda kalmayı. Fotoğraf çekerken beynimin hem sağ hem de sol yanının aynı anda devreye girdiğini hissediyorum.

Bir yandan kadraja almak istediğiniz görüntüyü seçersiniz, bir yandan fotoğraf makinasının tüm teknik özelliklerini bu kadraja en uyacak şekilde ayarlarsınız. Tüm bu seçenekler içerisinde seçeceğiniz her kombinasyon farklı bir etkiye sahip olacaktır ve hangisinin en fazla etkisi olacağını bulma, sizin tecrübeniz ile belirlenecektir.


Photo by Justin Setterfield
No comments yet.

Leave a Reply