Yoga

Benim için yoga...

Yoganın benim için ne anlama geldiğini yukarıdaki video çok güzel özetliyor aslında. Zaten kaldı ki bu kadar eski bir tarihi ve felsefesi olan bir olguyu burada ancak Deniz'deki yansımaları olarak aktarabilirim. Yogayla tanışmak ve öğrenmek isteyenler eminim daha doğru adresleri bulacaklardır.

Yine sorular

Videoyu baştan sona izlemenizi ve sizde oluşturduğu hisleri paylaşmanızı isterim. Laruga Glaser bu zorlayıcı asanaları yaparken ne hissediyor acaba? Nasıl oluyor da bu kadar zor pozlar altında dururken yüzünde böylesine bir rahatlık taşıyabiliyor? Bu kadar zarif bir denge hali ona hayatında neler kazandırıyor acaba?


Sonuç

Yoga gerçekten de hayatın kendisi. Sınırlarını keşfetmek, kırılma noktalarını bulmak, eşiklerinin farkına varmak, yoga. Tüm içindeki dirençlerle yüzleşmen, bedeninin üzerinden zihnini terbiye edebilmen demek. Kaybettiğin dengeyi bulmanı sağlayan bir oyun yoga. Sabrın önemini hatırlatan bir öğretmen. Sonuçların, hedeflerin prim yaptığı bir dünyada sana önemli olanın yolda olmak olduğunu hatırlatan bir dost. Kendini bir şey sandığında sana haddini bildiren bir dost. Hiç "ayıp olur!" demeden, dobra bir dille seninle konuşan bir dost. Sahip olduğumuz bedenin, kullanma klavuzu o.

İşte bunlar yoganın benim üzerimdeki yansımaları. Peki sendeki yansımaları neler? Sen kendi eşsizliğinde yogada ne buluyorsun? Yoga değilse kendine açılan kapın, o zaman nedir o?

One Response to Yoga

  1. Zehra July 11, 2017 at 5:36 pm #

    Gerçekten çok etkilyeci soru “Yoga değilse kendine açılan kapın, o zaman nedir o?” teşekkür ederim.

Leave a Reply

Translate »