1. 1

ataturkKoçluk aslında yeni bir kavram değil. İnsanlık tarihine baktığımızda, insanlara ilham veren, yön gösteren, motive eden, varlıkları ile bulundukları ortamı aydınlatan nice büyük değerler görüyoruz. Çok şey yapmışlar ve aslında sahip oldukları üstün liderlik vasıfları ile, insanları bulundukları konumlardan daha üst bir konuma taşımışlar, bir değişimin katalizörü olmuşlar.

Koçlukta her iki tarafın da (koçun ve danışanın) ayrı sorumlulukları mevcut. Ortama getirilmesi gereken belki de en önemli faktör isteklilik. Değişimi gerçekten isteyen, buna cesaret edebilen ve sorumluluk ve kararlılık içerisinde belirli bir gündemi ile koça gelen danışan, en büyük adımı atmış oluyor. Koçun sorumluluklarından biri olan, danışanın kendi rahatlık bölgesinden çıkması için, “rahatsızlık vermek” ile bu değişim başlıyor. Bu rahatsızlığı sorduğu güçlü sorularla sağlıyor. Her soru karşısında danışan içinde bulunduğu durumdan, içine yönelerek farkındalıklar geliştiriyor.

Her insanın anlam arayan ve anlam yaratan olduğunu düşündüğümüzde, bu anlamı kaybetmiş insanların eşsizliklerini de kaybetmeye başladığını görüyoruz. Yaşadığımız süre içerisinde hepimiz inişli, çıkışlı yollardan geçiyoruz ve bazen yolumuzu kaybedebiliyoruz. İyi bir koç bu süreçte, edindiği görece üstün tecrübeler, farkındalıklar, aydınlanmalar ve aldığı güçlü eğitimlerle danışan için iyi bir klavuz oluyor.

 

Translate »