Koçluk Türleri

Ne koçu?

Aslında özde tek bir koçluk var. Herşeyde olduğu gibi niyetleri nereye yönlendirirseniz burada da sadece isim değişiyor. Genel yaşam sorunlarında çözüm arıyor, bu alanda bir değişime ihtiyaç duyuyorsanız o zaman aradığınız kişi yaşam koçu oluyor. Yok benim derdim iyi, sağlıklı beslenememek diyorsanız o zaman karşınıza beslenme, diyet koçu çıkıveriyor. Sporda yükselmek ve bunun yollarını keşfetmek istiyorsanız onun da adı spor koçu oluveriyor. Takımsanız, takım koçu, liderseniz lider koçu. Koç kendine bir vizyon belirlediğinde, belirli bir alanda uzmanlaşmak istediğinde adını bu yönde revize ediyor. Ancak özde yapılan yine koçluk oluyor. O yüzden ben profesyonel koçluk ifadesini daha çok seviyorum.

Peki Mentorluk Nedir?

Koçlukta koç asla danışmaya gelene tavsiye, öğüt verip yol göstermiyor. Ancak sorular sorarak ,farkındalık artırarak danışana zaten içinde olanı bulmasını sağlıyor. Mentor ise farklı. Onun bir de uzmanlık alanı var. Yıllarını verdiği, tecrübe kazandığı işler var ve ardından koç da olunca artık tavsiyede bulunma hakkını elde ediyor. Artık danışanının her türlü teknik sorunlarına, nasıllarına cevaplar verebiliyor. Çünkü işi biliyor. Bu yönlendirmelerle danışanın hem farkındalığını yükseltiyor hem de içinde bulunduğu noktadan farklı bir yere götürüyor danışanı kendi tecrübeleri ve bilgisi ışığında. Mentorler için ayrı bir dernek var, EMCC adında. İlgilenenler inceleyebilir.

Hiç bir zaman en mükemmel diye bir şey yok aslında. Bu yüzden koç ne kadar da iyi olursa olsun bir mentora ihtiyaç duyuyor her zaman. Mentorlar da supervizörlere veya yine mentorlara. Her zaman daha yukarıda olan altta olanın elinden bir şekilde, bir yöntemle tutuyor. Bu durumun oluşturduğu toplam sinerjiyi çok seviyorum. Keşke bu sistem her yerde çalışsa ve bireyler yükselse, onların oluşturduğu toplumların farkındalığı artsa ve gözler, kalpler karanlıklardan aydınlıklara kavuşsa.

İşte tüm koçluk türleri özetle böyle bir şey. Yine de kafanıza takılan bir şey olursa her zaman iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Translate »